řídíme se zdravým rozumem

Preferujeme Open source software, někdy je však komerční sofware prostě lepší. Mnozí vývojáři webových aplikací podléhají ideologické zaslepenosti nebo formalismu, což poškozuje uživatele. Hrůza: Google nerespektuje standardy W3C. Je to náš vzor.

filosofie a princip reality

Z filosofického hlediska preferujeme svobodný software s otevřeným kódem. V principu je Open Source řešení i výhodnější, přičemž to, že je svobodný a zadarmo, není pro firemní užití často až zas tak podstatné, nejdůležitější je možnost přizpůsobit si daný produkt přesně na míru a dále principiálně vyšší úroveň zabezpečení, daná transparentností otevřeného kódu: například reakční doba na objevení bezpečnostní díry je u Firefoxu průměrně několik hodin, u Opery dva dny a u Internet Exploreru tři týdny. Pokud je komunita aktivní, najde se dost uživatelů, kteří jsou schopni chybu nejen nahlásit, ale rovnou i opravit.

Na druhé straně, pokud pro daný účel existuje řádově kvalitnější Close Source software (například vyhledávací technologie firmy Google), doporučujeme našim klientům, aby si koupili pro vyhledávání na svém serveru Google Mini, přestože je to černá skříňka (tedy modrá). Zrovna tak, přestože preferujeme Linux, ladíme webové prezentace primárně pro nejrozšířenější internetový prohlížeč Internet Explorer na platformě Windows a snažíme se, aby byly funkční nejen ve verzi 7. Někteří tvůrci stránek to dělají z neznalosti, jiní záměrně odpírají uživatelům nepřátelského prohlížeče přístup na své stránky. Válka prohlížečů dokonce dostává mystický rozměr v Knize Mozilly1).

slepé dodržování standardů poškozuje uživatele

Stejně tak se snažíme, aby se stránky načítaly co nejrychleji, a proto používáme css styly zapsané uvnitř dokumetu. Z hlediska tzv. webových standardů konsorcia W3C se jedná o těžký zločin. Početná skupina vývojářů webových stránek dokazuje svou profesionalitu tím, že dogmaticky lpí na čistotě kódu podle nejnovější specifikace W3C. Proženou stránku tzv. validátorem, a pokud uspějí, hrdě umístí do patičky stránky ikonku, která oznamuje světu, že stránka prospěla s vyznamenáním.

proč Google nerespektuje na standardy W3C

Když poštveme validátor na stránky Google, zjistíme, že nerespektují ani jedno ze svatých pravidel konsorcia W3C. Neobsahuje “povinnou” deklaraci DTD2). Kvůli kompatibilitě používají “dávno zavržený” tabulkový layout. Google používá “zakázané3)” interní CSS styly, protože jsou si vědomi toho, že rychlost odpovědi na vyhledávací dotaz je základem jejich úspěchu. Externí CSS otvírá nové TCP/IP spojení, což může znamenat několikasekundovou prodlevu a ta může znamenat smrt komunikace: uživatel ztratí trpělivost a jde jinam.

Google je náš vzor, protože dělá vše pro uživatele a nebojí se záměrně nerespektovat takzvané standardy.

Šimon Formánek 17.05.07 22:43

1) A tak nakonec zvíře padlo a nevěřící se radovali. Ale vše nebylo ztraceno, neb z popele povstal velký pták. Pták se zahleděl dolů na nevěřící a seslal na ně oheň a bouři. A tak bylo zvíře znovuzrozeno se svou obnovenou silou a stoupenci mamonu se plazili hrůzou. z Knihy Mozilly, 7:15 Viz Vikipedie: Kniha Mozilly
2) “Každý správně formátovaný HTML dokument by měl na začátku obsahovat informace o verzi použitého HTML a typu DTD...” Zdroj: Jak psát web
“Dokument musí odkazovat na DTD a být platný podle této definice.” Zdroj: Dogma W4D
3) “Kód, ovlivňující prezentaci dokumentu, musí být umístěn v externích souborech, připojených k dokumentu v jeho záhlaví. (...) Definice stylů ve značce <style> jsou zakázány, jejich obsahem smí být pouze příkazy @import. Použití atributu style=”” je zakázáno.” Zdroj: Dogma W4D
blog/ridime-se-zdravym-rozumem.txt · Poslední úprava: 28.05.07 00:49 autor: sim

tagy

vybrané reference

screenshothags200.jpg


Nakladatelství Garamond


internetový obchod YinYang.cz

Česká Platónská společnost

produktové stránky mýdla z Provence

kompletní reference


Recent changes RSS feed
copyright © studioIQ.cz 2007